Blog > Komentarze do wpisu

POMIECHOWSKI PRZEŁOM WKRY

     1. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy gdzieś na Pogórzu.... Rezerwat Kosewko, Wkra przełamuje się tu przez wysoczyznę uformowaną przez lodowiec i wartko zdąża do Narwi. Porośnięte gęstym lasem brzegi opadają do rzeki kilkunastometrową skarpą.

 

2. Most wiszący w Goławicach- miniatura niezrealizowanego mostu Toruńskiego w Warszawie. Buja się przy przejeździe większego pojazdu.  W okolicy jest kilka fortów z "wianuszka" modlińskiego, m.in. zamieszkany przez nietoperze (patrz zakładka Forty). 3. Za mostem wspinamy się na lekko sfalowaną wierzchowinę wysoczyzny, mijamy Różany Jar i za wioską Falbogi (Jar Zbóż)  wchodzimy w gęste lasy (siedliska lasu mieszanego, boru świeżego, dąbrowy). Nie brakuje tu leszczyn, a my w kilka minut uzbieraliśmy torbę orzeszków laskowych! Przed szosą przecinamy wygolony pas nad rurociągiem Przyjaźń. Znaków mało, ale lasy urozmaicone i bujne. Na polach mnóstwo głazów.

 

4. Zielony Jar za wsią Wymysły- kręty jar erozyjny, porośnięty lasem, jeden z najdłuższych na Mazowszu (3km), opada do Wkry. Przeciąwszy szosę należy wyjść na skarpę w sercu fenomenalnego rez. Kosewko. Idziemy 20 m ponad rzeką, następnie schodzimy w dół i przedzieramy się ścieżynką do wsi Kosewko. Drewniany most jest wspaniałym punktem widokowym. Po drugiej stronie do niedawna stała restauracja Młynarka. 

 

5. Wkra w Kosewku w kierunku wschodnim wzdłuż skarpy. 6.  Opuszczony ośrodek FSO (należy okrążyć górą). Nazwa Wkra może pochodzić od słowa bałtyjskiego wikrus- kręty.

Za ośrodkiem można nasycić oczy ostatni raz widokiem przełomu rzeki przez morenę. Po lewej Wysoczyzna Płońska, po prawej Ciechanowska, znane z licznych plantacji porzeczek i truskawek oraz sadów.

 

Nadwkrzański szlak jest wąską ścieżką w gęstwinie- na początku zaskakuje nas pałąk Krzywej Sosny, potem mijamy olbrzymie topole, także zwalone. Pod koniec gaj głogowy, bory sosnowe i mieszane.

       Trasa: Goławice Fort pks (0)- szl. czerwony: Falbogi, las Błogosławie (6), Wymysły (11), Świerkowy Jar, Zielony Jar- szl. zielony: Rez. Kosewko- Kosewko most, d. Młynarka (15,5)-  szl. niebieski : Krzywa Sosna, wąwóz, skarpa, brzeg Wkry- Pomiechówek pkp (20,5km).  

     Dojazd: pkp KM, linia Warszawa Gdańska- Ciechanów/Działdowo, 1 h jazdy. Pks z Nw. Dworu Maz. lub ze stacji Pomiechówek, linia do Błędowa.

czwartek, 01 maja 2008, gajowy771

Polecane wpisy